Świeże zioła zimą. Jak uprawiać zioła w doniczce w zimie?

 

       Zioła możemy uprawiać nie tylko w przydomowych warzywnikach, ale również w doniczkach w domu czy mieszkaniu. W czasie słonecznej wiosny czy upalnego lata łatwo jest im zapewnić odpowiednie warunki. Ale czy smakiem świeżych i aromatycznych ziół z własnego zielnika możemy cieszyć się również w zimnych miesiącach? Jak uprawiać zioła w domu zimą?




       Zioła możemy uprawiać nie tylko w przydomowych warzywnikach, ale również w doniczkach w domu czy mieszkaniu. W czasie słonecznej wiosny czy upalnego lata łatwo jest im zapewnić odpowiednie warunki. Ale czy smakiem świeżych i aromatycznych ziół z własnego zielnika możemy cieszyć się również w zimnych miesiącach? Jak uprawiać zioła w domu zimą?

       Uprawa ziół w doniczkach nie jest trudna, wymaga jednak systematyczności i dbałości o zioła, szczególnie te, których naturalne środowisko jest ciepłe i słoneczne. Jeżeli stworzymy odpowiednie warunki, zimą możemy cieszyć się smakiem zarówno rzerzuchy czy tymianku, jak i oregano czy wymagającej bazylii. W pierwszej kolejności powinniśmy przygotować rozsady, z których stworzymy nasz domowy zielnik na parapecie...

       Uprawa ziół w doniczkach: rozsady

       Na rozsady nie warto kupować roślin z supermarketów. Choć smak sklepowych ziół często w niczym nie różni się od tych hodowanych w ogrodzie, to jednak przygotowywane są one raczej do natychmiastowej konsumpcji i mogą się nie zakorzenić w nowym miejscu, które dla nich przygotujemy.

       Po sadzonki najlepiej więc wybrać się do sklepu ogrodniczego czy szkółki roślin i tam wybrać interesujące nas zioła, które później w domu przesadzimy do właściwych doniczek.

       - Jeżeli nasza mama czy babcia hoduje zioła w ogrodzie, warto uszczknąć kilka gałązek wybranych ziół i samemu stworzyć sadzonkę - podpowiada ekspert działu Ogród w serwisie www.DOM.pl - Długą na 10 cm gałązkę wkładamy do szklanego pojemnika z wodą i czekamy aż pojawią się korzenie. Pamiętajmy, by w tym czasie regularnie co kilka dni wymieniać wodę w szklance. Część gałązki, którą zanurzamy w wodzie nie powinna mieć liści. Po ok. miesiącu korzenie powinny być już na tyle długie, by przesadzić roślinkę do doniczki.

       Innym sposobem na uzyskanie sadzonek jest wysiew ziół. Nasiona najlepiej wysadzić na przełomie kwietnia i maja, ale jeśli w domu mamy okna skierowane na południe - nasionka wykiełkują również w czasie słonecznego września.

       - Nasiona sadzimy w małych pojemnikach. Ważne, by miały otwory na dnie, przez które wypływać będzie na podstawkę nadmiar wody - doradza ekspert serwisu www.DOM.pl - Ziemia do wysiewu musi być żyzna, próchniczna, najlepiej jest kupić specjalne podłoże do wysiewu, które wspiera rozwój systemów korzeniowych rośliny.

       Zioła w doniczce: sadzenie rozsad

       Mając gotowe rozsady, czy to ze sklepu ogrodniczego czy z własnego wysiewu, rośliny przenosimy do docelowych doniczek. Niezmiernie ważne jest odpowiednie przygotowanie miejsca sadzenia, tak, by zioła mogły być odpowiednio pielęgnowane.

       Na dnie doniczki tworzymy drenaż z usypanej warstwy keramzytu lub żwirku. Dzięki temu woda będzie łatwo odpływać przez otwory w doniczce, a korzenie ziół będą miały dostęp do powietrza. Prawie wszystkie zioła, których używamy w kuchni, lubią wodę i wymagają regularnego podlewania, są jednak bardzo wrażliwe na przelanie, woda nie może więc ,,stać" w doniczce.

       Ziemia dla ziół powinna również być lekka i przepuszczalna, by woda spływała do drenażu i nie zalegała wokół korzeni. Ponadto podłoże powinno być żyzne, zapewniające ziołom odpowiednie warunki wzrostu.

       Jak pielęgnować zioła zimą?

       Przede wszystkim zimą powinniśmy zapewnić naszym ziołom jak najwięcej światła. Wybierzmy parapet przy oknie skierowanym na stronę południową, skąd w ciągu dnia dociera najwięcej promieni słonecznych. Nie ograniczajmy roślinom dostępu do światła ciężkimi firankami czy zasłonami.

       - Niektóre zioła, takie jak mięta czy estragon zwykle wolą stanowiska osłoniętę od bezpośredniego działania promieni słonecznych, lubią półcień. W naszym klimacie ilość słońca zimą jest tak znikoma, że dla ziół cieniolubnych nie musimy jednak szukać innego miejsca - podkreśla ekspert serwisu www.DOM.pl - Pamiętajmy, by raz na tydzień odwracać doniczki, by i tylne gałązki miały dostęp do światła.

       Jeżeli w kuchni - gdzie najczęściej hodujemy zioła - będziemy chcieli otworzyć okno, a nawet zimą niekiedy jest to niezbędne, zdejmijmy na ten czas doniczki z parapetu, by nie ucierpiały od przeciągów.

       Pod parapetem najczęściej montowane są grzejniki, a nawet jeśli zainstalowane są gdzie indziej, to centralne ogrzewanie może i tak wysuszać powietrze we wnętrzu. Zioła natomiast powinny mieć zapewniony odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Dlatego jeśli w kuchni nie mamy specjalnych nawilżaczy, doniczki z ziołami ustawmy na podstawce, wysypaną żwirkiem i podlaną wodą. Gdy woda wyparuje, dolewamy ją, by utrzymać wilgotne warunki do uprawy ziół w doniczkach.

       Woda na podstawce to oczywiście tylko dodatek poprawiający jakość powietrza. Zioła w doniczkach wymagają regularnego podlewania ,,odstałą" wodą. Nie dopuszczajmy tylko do przelania - podłoże podlewamy, gdy jego wierzchnia warstwa przeschnie.

       Jak pobudzić wzrost ziół?

       Prawidłowy wzrost roślinom zapewni regularne przycinanie. Obcinamy wierzchołki rośliny ostrym nożem lub nożyczkami, co przyspieszy wzrost nowych liści. Jeżeli stale korzystamy z dobrodziejstw naszego domowego zielnika i dodajemy świeże zioła do przygotowywanych potraw, to właśnie uszczykując wierzchołki ziół pobudzamy je do wzrostu.

       - Są zioła, które na pewno będziemy częściej wykorzystywać, np. natka pietruszki, bazylia czy rozmaryn, który jest świetnym dodatkiem do zup. Zbyt częste uszczykiwanie może im więc zaszkodzić. Dlatego też zakładając domowy zielnik przemyślmy, jakie zioła warto posadzić w dwóch czy trzech doniczkach - reasumuje ekspert www.DOM.pl

       Jakie zioła sadzić w domu? Które zioła są jedno, a które wieloroczne? Czy różne zioła można sadzić razem? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w dziale Ogród w serwisie www.DOM.pl - http://www.dom.pl/ogrod.

      



Prześlij znajomym:        

Reklamy

Ostatnio na forum

Właśiciel serwisu