Produkty na nietrzymanie moczu - jak uzyskać refundację?

 

       Problem nietrzymania moczu dotyka wiele dorosłych osób nie tylko obłożnie chorych i niewstających z łóżka. Życie ułatwiają produkty higieniczne, które niekiedy są po prostu niezbędne ze względu na problem z wizytą w toalecie na czas lub ograniczeniami ruchowymi. Warto wiedzieć, kiedy można starać się o refundację pieluchomajtek i pampersów dla dorosłych.
       Kto ma prawo do korzystania z refundacji?

       Nie każdej osobie cierpiącej z powodu nietrzymania moczu przysługuje prawo do refundacji zakupu pieluchomajtek lub pampersów dla dorosłych. Aby nabyć higieniczne produkty chłonne niższym kosztem, niezbędne jest uzyskanie zlecenia wystawionego przez lekarza na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Ma on prawo wypisać zlecenie, gdy nietrzymanie moczu jest związane z:

  • chorobami nowotworowymi
  • wadami wrodzonymi i schorzeniami układu moczowego
  • trwałymi uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego
  • pourazowym uszkodzeniem dróg moczowych
  • chorobami nowotworowymi z owrzodzeniami lub krwawiącymi guzami w okolicach krocza lub okolicy krzyżowej
  • przetokami nowotworowymi lub popromiennymi
  • dużym upośledzeniem umysłowym lub chorobami objawiającymi się zespołem otępiennym.

       W zależności od rodzaju choroby może dochodzić do nietrzymania moczu, ale też stolca, dlatego refundację uwzględnia się, gdy ma miejsce:

  • neurogenne i nieneurogenne nietrzymanie moczu oraz stolca
  • pourazowe uszkodzenie układu pokarmowego lub uszkodzenie wywołane następstwem nieodpowiedniego leczenia.

       Lekarz jest zobowiązany do udzielenia informacji, czy w danym przypadku możliwa jest refundacja.

       Koszt zakupu produktów higienicznych w ramach refundacji

       W ramach refundacji pacjent ma prawo do zakupu 60 sztuk wybranego chłonnego środka higienicznego w miesiącu. Kupno większej ilości powoduje, że za nadprogramowe sztuki płaci się normalnie. 77 zł to limit dla pacjentów z nietrzymaniem moczu o podłożu nowotworowym. Oznacza to, że jeśli koszt 60 sztuk pieluchomajtek lub pampersów mieści się w tej kwocie, nie trzeba nic dopłacać. Dla pozostałych pacjentów przewidziany jest limit 90 zł, ale 30% z limitu pacjent musi opłacić samodzielnie, co jest równoznaczne z uzyskaniem refundacji w kwocie 63 zł. Do korzystania z pełnego limitu 90 zł mają wyłącznie pacjenci ze specjalnymi uprawnieniami. Praktyczne wskazówki dotyczące przeliczania kosztów i całego procesu refundacji są dostępne na stronie www.tena.pl.

       Proces refundacji

       W pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza, który oceni, czy pacjent kwalifikuje się do uzyskania refundacji według zasad ustalonych przez NFZ. Może to być internista lub specjalista taki jak urolog, onkolog, ginekolog lub neurolog. Po wydaniu pozytywnej opinii wypisuje comiesięczne zlecenie na zaopatrzenie. Otrzymane zlecenie trzeba przekazać do właściwego oddziału NFZ, gdzie jest wydawana karta zaopatrzenia na kolejne 12 miesięcy. Podczas zakupu produktów chłonnych w aptece lub sklepie medycznym należy okazać zlecenie i kartę. Zlecenie jest zabierane przez sprzedawcę, a na podstawie ważnej karty uzyskuje się wnioski na kolejne miesiące. Do wypisania zleceń na każdy następny miesiąc upoważniony jest nie tylko lekarz, ale również pielęgniarka.

      Prześlij znajomym:        

Reklamy

Ostatnio na forum

Właśiciel serwisu