Jak się bronić przed atakiem psa?

 

skuteczna samoobrona

       Spotkanie z agresywnym psem to nieprzyjemne doświadczenie, nawet dla osoby dorosłej, nie mówiąc już o dziecku, dla którego może okazać się ono traumatyczne. W obliczu zagrożenia zdrowia, a nawet życia, uświadamiamy sobie, jak jesteśmy bezsilni. Psy mają po prostu nad nami przewagę w postaci ,,uzbrojenia" w ostre zęby i pazury.




       Takie spotkanie może przydarzyć się wszędzie, zarówno w mieście, jak i na wsi, w nocy, kiedy wracamy z imprezy, jak i w dzień, gdy idziemy do pracy. Choć agresywne rasy psów nie są już tak popularne jak kiedyś, szczególnie wśród miejskich blokowisk, to nadal istnieje zagrożenie. Wiele osób skarży się na bycie zaatakowanym przez psa podczas joggingu w plenerze lub rowerowej przejażdżki. Aby nie zostać pogryzionym przez psa i obronić się przed jego atakiem, należy przestrzegać kilku zasad skutecznej samoobrony, które przedstawimy na przykładzie dwóch sytuacji:

  1. podczas biegania
  2. podczas jazdy rowerem

       Samoobrona przed psem podczas biegania

       skuteczna samoobrona

       Wyobraźmy sobie, że biegamy na mało znanej trasie. Może zdarzyć się, że wbiegniemy na niezabezpieczony teren prywatny, którego broni pies. Po oznakach, takich jak warczenie i nastroszone uszy, widzimy, że szykuje się do ataku. Co trzeba wtedy zrobić? Przede wszystkim:

  1. zachowaj spokój i oceń sytuację. Rozejrzyj się i zobacz, w jakim miejscu dokładnie się znajdujesz, gdzie jest jakieś bezpieczne miejsce chroniące przed atakiem, czy wokół znajduje się jakiś przedmiot mogący posłużyć do samoobrony.
  2. Nie uciekaj! Ucieczka i tak nie ma sensu, gdyż pies jest szybszy od człowieka. Przez ucieczkę okazujesz swoją słabość, co zwiększa poczucie pewności psa, iż to on panuje nad sytuacją. Ponadto odwracając się do psa tyłem sprawiasz, że nie możesz go obserwować oraz - co ważniejsze - odsłaniasz nogi i plecy. Pamiętaj, że średniej wielkości pies zaatakuje od tyłu Twoje nogi, co może skutkować rozerwaniem tętnic udowych, z kolei duży pies może wskoczyć na plecy i przewrócić Cię. Wtedy zaatakuje głowę, co jest bardzo niebezpieczne.
  3. Nie patrz psu w oczy! Unikaj kontaktu wzrokowego z psem: to go prowokuje. Obserwuj go ,,dyskretnie", miej w zasięgu wzroku, ale nie patrz mu bezpośrednio w oczy.
  4. Powoli się wycofuj! Najlepiej zrobisz, jak ustawisz się bokiem do psa i spokojnie, bez gwałtownych ruchów przesuniesz się poza jego teren. To powinno go uspokoić.
  5. Stwórz mur! Zastanów się, co masz pod ręką, aby zbudować mur pomiędzy Tobą a psem. To uchroni Cię przed bezpośrednim kontaktem ze zwierzęciem. Użyj torebki, plecaka, tego co wokół Ciebie. Dobrym sposobem jest zdjęcie odzieży wierzchniej i owinięcie nią ręki. Pies zazwyczaj atakuje górne części ciała. Tak ,,uzbrojona" możesz się osłonić i nie zostać pogryzioną! Kiedy pies wczepi się już w rękę, staraj się przesuwać w stronę bezpiecznego miejsca. Prawdopodobnie, kiedy opuścisz jego teren, przestanie atakować.

       Jak się bronić przed atakiem psa podczas jazdy na rowerze?

       Wyobraźmy sobie, że jedziesz rowerem, nagle obok, jak spod ziemi, wyrasta agresywny pies i zaczyna biec obok Ciebie, szczekając. Co robić? Utrzymuj tempo! Nie przyśpieszaj i nie zwalniaj. Nie próbuj kopnąć psa. Nie jest to dobry pomysł ze względu na to, że:

  • i tak nie trafisz precyzyjnie psa w nos (to bardzo wrażliwe dla niego miejsce)
  • ułatwisz mu ugryzienie Cię lub ewentualne chwycenie za nogawkę
  • możesz łatwo stracić równowagę i wywrócić się

       W większości przypadków atak psa skończy się hałasem; kiedy opuścisz jego terytorium, pościg ustaje. Jeśli jednak pies zdecyduje się ugryźć, pamiętaj, że nie jesteś bez szans, gdyż masz rower, który może Cię dobrze odseparować od psa. Stwórz z niego mur, o którym mówiliśmy w wcześniej.

       Gołe ręce nie wystarczą, czyli skuteczna samoobrona przed psem

       W przypadku starcia z psem agresywnej rasy, szczególnie jeśli jest to duży osobnik, człowiek nie ma zbyt wielkich szans na wygraną. Dlatego najlepiej uzbroić się w gaz pieprzowy na psy lub specjalny odstraszacz, który można kupić w profesjonalnych sklepach ze sprzętem detektywistycznym. Niewielkie rozmiary tych narzędzi do samoobrony nie są kłopotliwe w noszeniu, a dają gwarancję skutecznej samoobrony.



Prześlij znajomym:        

Reklamy

Ostatnio na forum

Właśiciel serwisu