Jak obliczane są dni płodne?

 

       Naturalna płodność kobiety zależy przede wszystkim od momentu cyklu menstruacyjnego, w którym się ona znajduje. Jak skutecznie obliczyć dni płodne?




       Dni płodne w cyklu menstruacyjnym

       Kobiety, które chcą obliczyć dni płodne z możliwie dużym prawdopodobieństwem, powinny zacząć od obserwowania swojego ciała. Do codziennych rytuałów powinno należeć mierzenie temperatury ciała o stałej porze dnia, obserwacja śluzu w pochwie oraz rozwarcia szyjki macicy. Cykl menstruacyjny kobiety składa się z kilku następujących po sobie faz, które można rozpoznać na podstawie prowadzonych obserwacji. W kolejności są to etapy takie jak: krwawienie menstruacyjne, dni względnie niepłodne, owulacja oraz dni bezwzględnie niepłodne. Krwawienie ma związek z usunięciem przerośniętej błony śluzowej macic w sytuacji, kiedy w poprzednim cyklu nie doszło do zapłodnienia. Po zakończeniu krwawienia rozpoczyna się okres dni względnie bezpłodnych, który jednak jest warunkowy i w określonych przypadkach, np., podczas krótkich cykli, może w ogóle nie występować. Po zakończeniu dni względnie bezpłodnych rozpoczynają się dni płodne, podczas których można zaobserwować obniżoną temperaturę ciała, ściśle zamkniętą szyjkę macicy oraz bardzo małą ilość wydzieliny z pochwy, która w tym czasie jest znacznie bardziej gęsta. W trakcie owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej, temperatura ciała kobiety podnosi się o ok 0,2 stopnia, śluz staje się przejrzysty i gładki, a w okolicach intymnych może być odczuwalna pewna wilgotność. Owulacji oraz dniom płodnym mogą towarzyszyć bóle podbrzusza oraz zwiększona tkliwość piersi. Po zakończeniu owulacji mamy do czynienia z okresem dni bezwzględnie bezpłodnych aż do zakończenia cyklu.

       Kalendarz dni płodnych

       Jeżeli chcemy precyzyjnie obliczyć dni płodne w trakcie cyklu, musimy od czasu trwania najkrótszego cyklu odjąć cyfrę 18, a otrzymana w ten sposób liczba będzie pierwszym dniem płodnym cyklu. W tym przypadku dni od pierwszego dnia cyklu do wyliczonej cyfry są uznawane za okres względnie bezpłodny. Za ostatni dzień płodny uznaje się 24 dzień cyklu, a dni od 23 do końca cyklu są uznawane za okres niepłodny. Warto pamiętać, że kalendarz dni płodnych to naturalna metoda planowania rodziny, która nie powinna być stosowana jako jedyne zabezpieczenie przed ciążą przez osoby młode, o nieregularnych miesiączkach oraz nieposiadające stałego partnera.

      



Prześlij znajomym:        

Reklamy

Ostatnio na forum

Właśiciel serwisu