Dlaczego cynk jest niezbędny dla organizmu?

 

       Cynk to pierwiastek o symbolu Zn. Jest on obecny we wszystkich komórkach organizmu. Najwięcej tego mikroelementu, bo około 50%, znajduje się w mięśniach oraz około 30% w tkance kostnej. Cynk w organizmie człowieka pełni wiele istotnych funkcji. Dlatego, też utrzymanie jego prawidłowego poziomu jest bardzo ważne.   

Funkcje cynku

Cynk odpowiada za aktywność około 200 enzymów, a co za tym idzie, ma wpływa na wszystkie procesy życiowe zachodzące w ciele człowieka. Bierze on udział w metabolizmie kwasów nukleinowych . w biosyntezie RNA i DNA, a także biosyntezie wielu białek. Zn jest przeciwutleniaczem . przeciwdziała utlenianiu nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Pierwiastek ten odgrywa również rolę w magazynowaniu insuliny w trzustce i jej uwalnianiu. Wiele badań wskazuje na jego udział w utrzymywaniu prawidłowego stężenia witaminy A w osoczu.

Cynk pomaga również w walce z infekcjami poprzez spieranie układu immunologicznego, ponieważ bierze on udział w licznych procesach odpornościowych. Pierwiastek ten jest składnikiem licznych preparatach .na urodę., gdyż wzmacnia włosy, paznokcie, skórę i bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu błon śluzowych. Cynk wpływa korzystanie na dobrą koncentrację i sprawność intelektualną, a także na zachowanie zmysłu smaku i węchu. Ponadto, pierwiastek Zn odgrywa rolę detoksykacyjną . bierze udział w odtruwaniu organizmu z metali ciężkich takich, jak kadm i ołów.

Cynk w diecie

W utrzymaniu prawidłowego poziomu cynku pomaga dieta bogata w produkty, które zawierają ten pierwiastek. Głównym jego źródłem jest żywność pochodzenia zwierzęcego: mięso, jaja, wątroba, a także ryby i ostrygi. Cynk można znaleźć również w produktach roślinnych takich jak otręby pszenne, nasiona słonecznika, dyni, kiełki pszenicy. Znajduje się też w cebuli i czosnku.

Niedobory witamin, makro- i makroelementów są niezwykle groźne dla organizmu człowieka. Aby mieć pewność, czy one występują, warto systematycznie wykonywać badania laboratoryjne. Wówczas wiedza o poziomie np. cynku pozwoli uzupełnić jego niedobory, poprzez dodatkową suplementację, a co za tym idzie, uniknąć wielu schorzeń i dolegliwości. Więcej o tym, jak ważne jest przyjmowanie preparatów, w których obecny jest cynk, można dowiedzieć się na stronie lactoral.pl.Prześlij znajomym:        

Reklamy

Ostatnio na forum

Właśiciel serwisu