Tkaniny naturalne - jedwab

 

       Tkaniny naturalne i szyte z nich ubrania znów cieszą się ogromną popularnością. Po latach fascynacji odzieżą z włókien sztucznych wraz z modą na ekologię do łask powróciły takie materiały jak bawełna, wełna i jedwab. Najmniej wiemy na temat tej ostatniej tkaniny, to jej poświecimy więc ten tekst.




       Kilka słów o historii jedwabiu

       To naturalne włókno pochodzi z kokonu jedwabnika morwowego. Historia tkanin jedwabnych sięga jeszcze czasów przed naszą erą. Jak można wykorzystać kokon jedwabnika do otrzymywania tkanin, przekonano się przypadkiem. Zgodnie z chińską legendą (Chiny są ojczyzną jedwabiu) cesarzowa XI Lingsi przypadkiem wrzuciła kokon do wrzącej wody. Jak się później okazało, z kokonu udało się wyciągnąć delikatną nić. Tak narodził się jedwab. Tajemnicę jego produkcji Chińczycy strzegli przed dwa tysiące lat. W Europie jego produkcją zajęto się dopiero w VI wieku.

       O zaletach jedwabiu

       Jedwabniki morwowe są dzisiaj hodowane w specjalnych hodowlach. Tkanina jedwabna Odonati którą oferuje jest w stu procentach naturalna. Na etapie produkcji nie dodaje się żadnych substancji, które byłyby dla nas szkodliwe. Tkanina jedwabna, a więc także ubrania z jedwabiu są bardzo przyjazne dla skóry i niezwykle przyjemne w dotyku. Od wieków materiał ten był bardzo drogi, dzisiaj także jedwab jest synonimem luksusu. Ze względu na swoje naturalne pochodzenie jest tkaniną oddychającą. Ubrania czy pościel z jedwabiu zimą są bardzo ciepłe, a latem wręcz odwrotnie. Jedwab jest tkaniną idealną dla osób z alergią: nie podrażnia i nie wywołuje reakcji alergicznych. Cenną zaletą tych tkanin są także właściwości higroskopijne, które sprawiają, że suszenie ubrań czy jedwabnej pościeli trwa bardzo krótko. Coraz częściej produkowane są obecnie tkaniny z jedwabiu z dodatkiem wełny, tkanin syntetycznych lub bawełny. Są one często tańsze o tych z czystego jedwabiu.

       Jak dbać o jedwab?

       Z jednej strony jedwab jest bardzo mocny, z drugiej jednak to tkanina wyjątkowo delikatna. Ubrania z jedwabiu można więc prać wyłącznie ręcznie. Maksymalna temperatura wody nie może przekraczać 30°Celsjusza. Do prania używamy tylko płynu do prania, proszek jest zbyt silny dla jedwabiu. Uprane ubrania delikatnie wyciskamy, nigdy nie suszymy ich na słońcu, a prasujemy zawsze po lewej stronie. Maksymalna temperatura żelazka to 150°Celsjusza.

       Produkcja jedwabiu jest bardzo pracochłonna i droga. Jest to powód, dla którego jedwabne tkaniny są takie drogie.

      



Prześlij znajomym:        

Reklamy

Ostatnio na forum

Właśiciel serwisu