Przy filiżance aromatycznej kawy

 

       Filiżanka kawy to coś, co smakuje praktycznie wszystkim ludziom, którzy lubią dobrze spędzić czas. Możemy zasiąść przy stole z najbliższymi, lub bez - jeżeli mieszkamy samotnie, albo po prostu wolimy mieć chwilę dla siebie - i spokojnie delektować się aromatem i smakiem naszego ulubionego czarnego napoju. Wyobraźmy sobie ten moment, kiedy wstajemy rano, przeciągamy się leniwie i tuż po otwarciu oczu i odbyciu odświeżającego prysznicu udajemy się do kuchni, gdzie czeka na nas albo czajnik, albo ekspres do kawy, który to pomoże nam zaparzyć dobrą i aromatyczną kawę. Brzmi wspaniale.
       Co jeszcze możemy uczynić, aby upiększyć ten moment najbardziej, jak się da? Możemy wcześniej upiec ciasteczka, które zjemy przy szklance czarnego napoju, ewentualnie możemy również sięgnąć po książkę ulubionego autora i zanurzyć się w powieści - lub tomiku wierszy, o ile preferujemy poezję właśnie. Jeżeli pogoda jest do tego odpowiednia, nic nie stoi również na przeszkodzie, aby zasiąść na balkonie i po prostu poobserwować ludzi, spiesząc się w różne miejsca, na przykład do pracy.

       Jest jeszcze inna czynność, którą można wykonać w trakcie picia napoju zaparzonego z ziarenek kawowca. Mianowicie jest to oglądanie filmów, czy też seriali, rzeczy, które cieszą nas najbardziej. Nie ma nic lepszego od szklanki ciepłego napoju - w na przykład deszczowy dzień - kiedy możemy oderwać się od naszych problemów i od obowiązków życia codziennego i pozwolić naszym zmysłom chłonąć to, to się dzieje na ekranie. Musimy jedynie pamiętać, żeby nie zapomnieć o kawie, kiedy akcja w telewizorze rozwinie się na tyle, że nie będziemy w stanie oderwać od niej oczu. Nie ma bowiem nic bardziej nieprzyjemnego, niż sięgnąć po szklankę, nabrać łyka i nagle przełknąć zimny napój, bo kompletnie zapomnieliśmy o tym, że przygotowaliśmy sobie kawę, czy też na przykład herbatę.

       To wszystko jednak są to czynności, które możemy wykonywać samemu. Są jednak inne, może nawet i nieco bardziej przyjemne, a nadal połączone ze spędzaniem czasu przy filiżance kawy. Mianowicie chodzi tutaj o wypady do kawiarni. To przecież tam, w otoczeniu innych smakoszy czarnego napoju i w aromacie tych wszystkich gatunków kawy, czujemy się najbardziej, jak w domu. Do tego możemy udać się tam również z koleżanką, lub z kolegą, albo po prostu spotkać tam kogoś nowego i się zaprzyjaźnić. Wiele wspaniałych znajomości zaczęło się właśnie od spędzania czasu w takim miejscu, co więcej, znane są przypadki - i to nie tylko te filmowe - gdzie para poznała się w kawiarni, a potem skończyła razem na ślubnym kobiercu, połączona przez na ten sam napój.

       Pierwsza europejska kawiarnia powstała w Anglii, co ciekawe, nie była to stolica tego pięknego kraju, ale Oksford. Stało się to w 1650, a do Londynu kawiarnia przybyła dwa lata później, w 1652 roku i miała ona miejsce w malowniczym zakątku, to znaczy w cudownej alei Świętego Michała. Od tamtej pory kawiarnie zaczęły powstawać w całej Europie, by z czasem rozszerzyć swoją działalność na praktycznie wszystkie państwa Starego Kontynentu. Jest ich wiele również i w Polsce, często mają w sobie tą piękną atmosferę sprzed lat, gdzie możemy naprawdę wypocząć i chociaż przez chwilę nie martwić się tym, czy owym, a jedynie cieszyć się smakiem i aromatem naszego ulubionego napoju.

       Czy musimy posiadać jakieś specjalne zdolności, czy też umiejętności, żeby zaparzyć naprawdę dobrą kawę? Niekoniecznie. Co prawda bycie baristą, czyli człowiekiem, który zdobył w tym kierunku specjalne wykształcenie i zarabia na życie, przygotowując kawę dla innych ludzi, czy też dokonując różnorakich jej degustacji, zdecydowanie ułatwia to zadanie, jednakże i my, na własną rękę, możemy zaparzyć dokładnie taki napój, jaki najbardziej lubimy i na jaki mamy w tym momencie największą ochotę. Możemy uczynić to albo za pomocą prób i błędów, by przekonać się, który rodzaj i gatunek kawy najbardziej nam smakuje i odpowiada. Automatyczny ekspres do kawy Krups pozwoli nam uniknąć rozczarowań i w szybkim czasie przygotować idealną kawę. Pamiętajmy jedynie, że wspomnianych urządzeń jest na rynku sprzedażowym naprawdę wiele i musimy dobrze się zastanowić przed podjęciem jakiegokolwiek wyboru, żeby nie wydać naszych ciężko zarobionych pieniędzy na marne. W tym celu najlepiej jest poradzić się naszych znajomych co do tej kwestii, ale i również poczytać informacje na temat tego rodzaju sprzętów w Internecie, to znaczy zarówno wypowiedzi innych użytkowników, jak i ich komentarze na stronach sklepów, czy po prostu recenzje umieszczane na blogach, czy też w wielu innych miejscach w Internecie.

      

       Bardzo przyjemną czynnością jest też udawanie się do sklepu i wybieranie specjalnie przeznaczonych do kawy szklanek, czy też filiżanek. Mogą to być zwyczajne naczynia, albo takie ozdobne, ze wzorami, które będą nam się z czymś kojarzyć, z jakąś miłą chwilą, a może nawet i z osobą. Ważne, abyśmy czuli się dobrze, pijąc z nich i nie należy również zapominać o tym, by - w przypadku jeżeli posiadamy takie właśnie urządzenie w naszym pomieszczeniu kuchennym - mieściły się na podstawce ekspresu do kawy. Okazuje się bowiem, że nie każda wielkość da się ,,zamontować" w takim sprzęcie, bo po prostu się nie mieści z uwagi na dyszę, z której spływa kawa, albo spienione przez specjalny system mleko.

       Jak więc możemy zauważyć, kawa nie tylko dobrze wpływa na nasze samopoczucie fizyczne, ale również i to psychiczne, mając dobroczynne działanie na wiele aspektów naszego życia. Pita z umiarem i na odpowiedni sposób z pewnością przyniesie nam jedynie pożytek, dodając naszemu organizmowi werwy, skórze blasku i jędrności, a naszej psychice i umysłowi pewności siebie i kreatywności. Poza tym sama historia dotarcia kawy z Wietnamu, Brazylii i innych krajów, gdzie rosną krzewy kawowca, jest bardzo interesująca i warta poznania, tym bardziej, iż wiąże się ona nie tylko z samą opowieścią o kawie, ale nawiązuje również do kultury tych krajów i wiele mówi zarówno o ich społeczeństwie, jak i o nas samych, o tym, jak bardzo jesteśmy otwarci na nowinki pochodzące z całego świata. Oraz o tym, jak z pozoru niewinne ziarenka potrafią podbić cały świat i przetrwać okresy wojen i zaraz, kataklizm, bo wciąż codziennie rano gościć na naszym stole, pieszcząc nasze podniebienie swoim smakiem, a nozdrza aromatem i zapachem zarówno samego czarnego napoju oraz składników, z których się ów napój przygotowuje.

       Kawa bardzo przydatna jest również wtedy, gdy napotkamy jakiś ciekawy artykuł w Internecie. Na przykład o tym, jak są fakty i mity o tym napoju, albo jakie są jego właściwości lecznicze.

       Autorka artykułu: Agnieszka FrontPrześlij znajomym:        

Reklamy

Ostatnio na forum

Właśiciel serwisu