Najważniejsze informacje o haluksach

 

       Warto wiedzieć, że wystąpieniu haluksów można zapobiec. Należy ograniczyć lub zrezygnować z chodzenia w niewygodnych butach o nieprawidłowo dobranym rozmiarze i wąskim czubku. Dobrze jest czasami chodzić na bosaka, a w trakcie odpoczynku unosić stopy, co poprawia krążenie.



       Haluksy - objawy

       Haluks to tzw. paluch koślawy w stopie. Jego ustawienie zmienia się przez odchylenie osi w stronę drugiego palca. Deformacja w początkowej fazie rozwoju haluksów nie jest dobrze widoczna. Po pewnym czasie pojawia się jednak ból, stan zapalny i zaczerwienienie oraz pieczenie. Można też zauważyć zmiany na stopie: szponiaste lub młotkowate ustawienie innych palców, poszerzenie przedstopia i nieestetyczny wygląd całej stopy. Choroba najczęściej rozwija się u kobiet, ponieważ niekiedy przedkładają one wygląd obuwia ponad jego wygodę. Wysokie obcasy powodują przeciążenie przodu stopy, co wpływa na poszerzenie tej części. Spiczaste noski u butów wpływają na koślawienie się palucha. Objawy haluksów można zmniejszyć poprzez zakładanie osłonek lub szyn korekcyjnych dostępnych w sklepach ortopedycznych, np. Ortopedio. Osoby, które są otyłe, często stoją, a także mają przykurcz ścięgna Achillesa, są bardziej narażone na rozwój haluksów. Pojawiają się one też u tych, w których rodzinie schorzenie już występowało. Ryzyko choroby zwiększa się też u osób z płaskostopiem i mało elastycznymi tkankami miękkimi w stopie, a także u tancerzy klasycznych. Szczególnie w balecie obciążenie stóp wpływa na powstanie haluksów.

       Leczenie haluksów

       Warto jak najwcześniej rozpocząć leczenie schorzenia, aby móc je całkowicie usunąć. Koniecznie trzeba zmienić obuwie na wygodne i odpowiednio dobrane zarówno rozmiarem, jak i kształtem. Lekarze zalecają też fizykoterapię, np. laseroterapię, jonoforezę, krioterapię, pole magnetyczne oraz ultradźwięki. Zmniejszają one ból i likwidują stan zapalny. Plastrowanie dynamiczne, czyli kinesiotaping może natomiast poprawić ułożenie palucha, co zatrzyma proces deformacji całej stopy. Skuteczne są też kliny separacyjne, które zapobiegają nachodzeniu palucha na drugi palec i zmniejsza koślawość. Osoby z haluksami mogą też nosić peloty korygujące płaskostopie. Pozwalają one na odpowiednie rozłożenie obciążenia na przodzie stopy, co zmniejsza bolesność. Jeśli wymienione wyżej metody nie skutkują, lekarze zalecają operację na haluksy. W jej trakcie kości są przecinane, ustawiane w prawidłowej pozycji oraz stabilizowane przy użyciu śrub bądź płytek. Czas trwania zabiegu operacyjnego zwykle nie przekracza 3 godzin. 2 dni po operacji chory powinien pozostać w szpitalu i unikać używania operowanej kończyny. W ramach rehabilitacji wykonuje się ćwiczenia przywracające jej sprawność, opracowane przez fizjoterapeutę



Prześlij znajomym:        

Reklamy

Ostatnio na forum

Właśiciel serwisu