Alergie pokarmowe . jak je rozpoznać i jak sobie z nimi radzić?

 

       Wg danych Światowej Organizacji Zdrowia choroby alergiczne dotykają prawie 40% wszystkich mieszkańców Ziemi, z czego pokarmowe dotyczą prawie 2% dorosłych i 8% dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, poniżej trzeciego roku życia. Poniżej trochę więcej o alergiach pokarmowych.



      

Rozpoznanie alergii

Podstawą dla potwierdzenia lub wykluczenia występowania alergii pokarmowej są dokładne badania, obejmujące wywiad z rodziną pacjenta oraz różnego rodzaju testy. Najpopularniejsze są punktowe testy skórne, które wykonywane są już u kilkuletnich dzieci. W przypadku podejrzenia alergii warto jednak wykonać badania oparte na oznaczaniu w surowicy krwi swoistych przeciwciał IgE. Ponadto, oznaczenia z surowicy są konieczne, kiedy pacjent przyjmuje leki antyhistaminowe, ma na skórze wypryski, pokrzywkę lub, co najważniejsze, istnieje podejrzenie wystąpienia ciężkiej reakcji alergicznej. Badanie na obecność przeciwciał w surowicy jest także jednym z nielicznych badań na występowanie alergii, jakie można wykonać już niemowlętom.

Wśród alergenów szczególnie kłopotliwą grupą są produkty białkowe. Kłopoty pokarmowe najczęściej wywoływane są przez mleko krowie, kozie, owcze (a także ich przetwory i pochodne), jaja kurze, zwłaszcza białko, mięso wieprzowe, wołowe, cielęcinę, oraz ryby i owoce morza. Wszystkie te produkty mogą wywoływać zarówno alergie, jak i nietolerancje pokarmowe. Dla problemów obejmujących zarówno reakcje alergiczne, jak i te wynikające z zaburzeń metabolicznych, związanych z tą grupą pokarmów, powstało zbiorcze określenie Skaza Białkowa. Skaza białkowa . jak sobie z nią radzić?

Jakie są objawy alergii pokarmowych?

Objawy pojawiające się w alergiach pokarmowych mogą obejmować jeden lub wiele narządów jednocześnie. Zalicza się do nich reakcje skórne, układu oddechowego, pokarmowego, neurologiczne oraz uogólnione. U małych dzieci często jedynym objawem alergii pokarmowej jest Atopowe Zapalenie Skóry, które stanowi pierwszy sygnał dla rodziców, że ze zdrowiem maluszka jest coś nie tak. Zaniedbanie zdiagnozowania na tym etapie może doprowadzić w późniejszych latach do znacznie poważniejszych problemów, takich jak alergiczny nieżyt nosa i astma oskrzelowa. Więcej informacji na temat alergii u dzieci znaleźć można na stronie www.latopic.pl.

Leczenie alergii pokarmowych

Ma ono przede wszystkim za zadanie zminimalizowanie reakcji w obrębie układu pokarmowego, ochronę błon śluzowych przewodu pokarmowego i poprawę jego funkcjonowania, sukcesywne nabywanie tolerancji na wywołujące reakcje alergiczne pokarmy oraz zmniejszenie wystąpienia reakcji pseudoalergicznych. Podstawą leczenia alergii pokarmowych jest jednak dieta eliminacyjna. Dlatego osoby cierpiące na ten rodzaj uczulenia muszą wystrzegać się bogatych w składniki dań gotowych oraz potraw wysokoprzetworzonych, ponieważ takie produkty niosą ze sobą największe zagrożenie nawet przypadkowym kontaktem z potencjalnie groźnymi substancjami.

Alergie pokarmowe wywoływane są przez różne produkty, przy czym najczęściej są to dolegliwości spowodowane przez składniki dań, popularnych w danych regionach. W Japonii powszechne są alergie na ryż, zaś w krajach skandynawskich: na ryby. Odróżnienie, czy problem wywołany przez zjedzony pokarm jest zatruciem pokarmowym, nietolerancją, czy też alergią nie jest prosty i wymaga dokładnego zbadania, ponieważ zaniedbany może w każdym przypadku doprowadzić do poważniejszych problemów. Dlatego właśnie tak ważne jest postawienie prawidłowej diagnozy.





Prześlij znajomym:        

Reklamy

Ostatnio na forum

Właśiciel serwisu