Witamina D - źródło mocnych kości

 

       Witamina D jest niezwykle ważnym składnikiem, który bierze udział w tworzeniu i wzmacnianiu układu kostnego, zapobiega depresji, ma działanie antynowotworowe, a jego niedobór może powodować groźne schorzenia - krzywicę czy nadciśnienie tętnicze. Przyjrzyjmy się bliżej właściwościom i zastosowaniu tego cennego dla organizmu składnika.
       Zapobiega krzywicy

       Witamina D w istotny sposób wspomaga kształtowanie się układu kostnego człowieka, dlatego tak istotne jest, żeby zapobiegać jej niedoborowi u dzieci. Wspomaga wchłanianie wapnia, dzięki któremu kości stają się mocne, a ryzyko zmniejszenia ich gęstości znacznie spada. Witamina D przyjmowana przez kobiety w ciąży zapobiega wielu chorobom noworodków, m.in. groźnej krzywicy. O poziom tego składnika warto jednak dbać nie tylko w okresie dziecięcym - pamiętajmy, że osoby starsze są narażone na osteoporozę. Warto więc przyjmować witaminę D w kapsułkach lub kroplach. Naturalnym źródłem tego składnika jest promieniowanie słoneczne, a około 20-minutowa ekspozycja na ich działanie jest w stanie uzupełnić dzienne zapotrzebowanie na witaminę D. Z wystawianiem się na działanie słońca nie można oczywiście przesadzić, dlatego alternatywnym rozwiązaniem są suplementy.

       Działanie antynowotworowe i przeciwdepresyjne

       Kształtowanie układu kostnego i wspomaganie produkcji osteoblastów to jednak nie wszystko - witamina D wspiera również układ immunologiczny, pomagając organizmowi w walce z infekcjami. Dzieje się tak za sprawą zwiększonej produkcji limfocytów T. Jak wykazują badania, składnik ten może przyczyniać się do spadku liczby zachorowań na nowotwory (np. prostaty, płuc lub piersi). Zażywanie dużych dawek witaminy D nie tylko wykazuje działanie profilaktyczne w tym zakresie, ale zwiększa także szansę pacjentów na przeżycie. Nie sposób nie wspomnieć także o antydepresyjnym działaniu tego składnika - witamina D w istotny sposób poprawia samopoczucie, a także może zapobiegać chorobom psychicznym. Dodatkowo redukuje bóle mięśniowe i przyspiesza wychodzenie z infekcji.

      Prześlij znajomym:        

Reklamy

Ostatnio na forum

Właśiciel serwisu