Rozwiązujemy zagadki pizzy!

 

       Wszyscy kochamy pizzę, lecz niewielu wie o tym, że jej wersja serwowana w polskich lokalach gastronomicznych znacznie odbiega od oryginalnego pierwowzoru, pochodzącego ze słonecznej Italii. Danie, do którego smaku tak bardzo przywykły nasze rodzime podniebienia, Włosi uznaliby za... niezbyt udaną interpretację. Zupełnie inaczej jest w przypadku amerykańskiej wersji pizzy, która o wiele bardziej trafia w nasze gusta. Od czego to zależy? Tego dowiecie się z niniejszego artykułu.
Czytaj dalej -> ...



       Skąd pochodzi?

       Wbrew temu, co sugeruje nazwa, pochodzenie dania nie ma nic wspólnego z Pizą - pierwsza pizza powstała bowiem w Neapolu. Wydarzenie to datuje się na rok 1889 a konkretniej na czas, w którym Neapol odwiedziła królewska para: Margherita i Umberto di Savoia. Specjalnie na tą okoliczność jeden z lokalnych piekarzy, Raffaele Esposito, przygotował wytrawny placuszek z pomidorami, serem mozzarella oraz bazylią. Składniki nie były przypadkowe, gdyż zostały skomponowane tak, aby ich kolorystyka nawiązywała do kolorów włoskiej flagi. Na cześć królowej Italii, ów placuszek otrzymał jakże dźwięczną nazwę ,,Margherita". Figurująca pod tą nazwą do dzisiaj w każdym restauracyjnym menu pizza jest znana i ceniona przez największych koneserów włoskiej kuchni.

       Sekret tkwi w cieście

       Jak od tamtej pory zmieniła się klasyczna Margherita? Najwięcej zmian zaszło u podstaw, czyli w cieście. W dzisiejszych czasach możemy bez trudu zauważyć, że większość restauracji oferuje swoim klientom możliwość wyboru ciasta. Istnieją bowiem koneserzy zarówno cienkiego, jak i grubego spodu - możliwość ta jest wówczas odnotowana w menu. Pizza za czasów Raffaele Esposito była przyrządzana na grubym drożdżowym placku. Od tamtego wydarzenia minęło jednak wiele lat, a receptura ciasta ulegała bieżącym modyfikacjom i ulepszeniom. Aktualnie jest to delikatne i chrupiące ciasto makaronowe lub sprężysta i puszysta drożdżowa foccacia.

       Nadzienie ma znaczenie!

       Od roku 1889 zmieniła się nie tylko receptura ciasta, na pizzy przybyło również dodatków! Skład klasycznej Margherity poszerzył się o pewne, odpowiednio skomponowane, składniki, które razem tworzą niepowtarzalny, za każdym razem inny, smak. W zależności od preferencji oraz fantazji restauratorów, tworzone są coraz to nowsze i bardziej wymyślne rodzaje pizzy. Menu niemal każdej pizzerii otwiera przed klientami prawdziwe morze nieskończonych możliwości.

       Smakowita interpretacja klasyki

       Mało kto wie, jak bardzo pizza, którą znamy w Polsce, różni się od tej tradycyjnej. Gdy rodowici Włosi otwierali u nas pierwsze pizzerie, wielu klientów uznawało pizzę za niesmaczną. Działo się tak z prostej przyczyny - nasze podniebienia przyzwyczajone są do zupełnie innych smaków! Dania spożywane przez mieszkańców słonecznej Italii są delikatne, lekko ziołowe. Polacy mają w tej kwestii zupełnie inne wymagania - każda potrawa na polskim stole powinna być solidnie przyprawiona, nie pożałujemy sobie do niej nawet odpowiednich sosów, w tym klasycznego pomidorowego lub czosnkowego. Pod tym względem nasze gusta są bliższe pizzeriom rodem z Ameryki - takim jak Domino's Pizza. Menu, jakie tam na nas czeka, zawiera esencję doskonale wyważonych składników, a także odpowiednio skomponowaną oprawę smakową w postaci znakomitych sosów.

      



Prześlij znajomym:        

Reklamy

Ostatnio na forum

Właśiciel serwisu