Zasady treningu siłowego

 

       Trening siłowy jest doskonałym sposobem na wzmocnienie mięśni. Jednak aby był skuteczny należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Dzięki nim możemy opracować skuteczny i bezpieczny plan treningowy.
       Ćwiczenia siłowe

       Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić planując trening siłowy jest wybór odpowiednich ćwiczeń. Wybór powinien być przemyślany. Najlepiej zdecydować się na takie ćwiczenia, które zmuszają do wysiłku jak największą ilość stawów i mięśni jednocześnie. Pamiętać należy również by wykonywać zaplanowaną wcześniej ilość powtórzeń. Nie powinno być ich ani za dużo ani za mało. Przyjmuje się, że trzy do pięciu powtórzeń przy dynamicznych ćwiczeniach to odpowiednia ilość.

       Nie powinno się również przesadzać z ilością ćwiczeń składających się na jeden trening. Mnogość ćwiczeń nie poprawia efektywności treningu a wprost przeciwnie. Ich duża ilość sprawia, że organizm jest już zmęczony w trakcie treningu a to bezpośrednio przekłada się na jego efektywność. Dlatego tak ważne jest opracowanie dobrego planu i przestrzeganie go. Zakłada się, że czas intensywnego treningu siłowego powinien optymalnie wynosić około pół godziny.

       Częstotliwość

       Kolejnym ważnym elementem wpływającym na efektywność treningu oprócz intensywności ćwiczeń jest ich częstotliwość. To właśnie te dwa czynniki decydują o szybkości, z jaką przyrasta masa mięśniowa. Planując trening nie tylko powinniśmy pamiętać ćwiczeniach, ale również o tym, że organizm potrzebuje czasu na odpoczynek i regenerację. Właśnie dlatego treningi siłowe opierają się z zasady na krótkich, lecz bardzo intensywnych ćwiczeniach, między którymi powinien występować jedno lub dwudniowy okres przerwy. Przerwa jest potrzebna mięśniom by miały czas na regenerację i rozbudowę.

       Przyrządy do ćwiczeń siłowych

       Panuje powszechne przekonanie, że skuteczny trening siłowy może być prowadzony tylko na siłowni. Jest to oczywiście nieprawdą, dostępnych jest wiele urządzeń, które dają możliwość ćwiczenia również w domu. Ogólnie dostępnym i tanim sprzętem do ćwiczeń jest na przykład drążek rozporowy. Można go zamontować praktycznie w każdej framudze drzwi i z jego pomocą ćwiczyć wiele grup mięśni. Bardzo popularne i tanie są również hantle.

       W sklepach sportowych jest bardzo wiele rodzajów tego sprzętu. Przy ich zakupie nie warto oszczędzać i zdecydować się na zestaw mający wiele rodzajów obciążeń. Pamiętajcie, że w miarę robienia postępów konieczne będzie zwiększanie ciężaru hantli. Innymi przydatnymi urządzeniami są także poręcze do pompek, ławeczka do ćwiczeń oraz ekspander.

      Prześlij znajomym:        

Reklamy

Ostatnio na forum

Właśiciel serwisu