Jak działa antykoncepcja hormonalna? Poradnik dla kobiet

 

       Skuteczne zabezpieczenie przed nieplanowaną ciążą to priorytet dla wielu współczesnych, aktywnych zawodowo kobiet. Antykoncepcja hormonalna zapewnia bardzo wysoki poziom skuteczności, dzięki czemu jest niezwykle popularna. W jaki sposób działa i jakie są jej rodzaje?




       Jakie środki hormonalne są dostępne na rynku?

       Antykoncepcja hormonalna nie ogranicza się jedynie do tabletek antykoncepcyjnych - na rynku istnieje wiele środków, które swoje działanie opierają na odpowiednikach żeńskich hormonów. Najbardziej popularne są oczywiście pigułki antykoncepcyjne, ale dużą popularnością cieszą się również plastry i pierścienie dopochwowe, które stopniowo uwalniają odpowiednie dawki hormonów - dzięki temu nie trzeba pamiętać o codziennym zażywaniu pastylki. Jest to znakomita alternatywa dla wszystkich zapracowanych kobiet, które w natłoku codziennych obowiązków mogą zapominać o tabletce.

       Różnice pomiędzy rodzajami antykoncepcji hormonalnej

       Czym różnią się od siebie poszczególne metody antykoncepcji hormonalnej? Pigułki antykoncepcyjne występują w dwóch formach - jedno- i dwuskładnikowej. Tabletki jednoskładnikowe zawierają jedynie odpowiednik progesteronu, zaś dwuskładnikowe - zarówno progesteron, jak i estrogen. Z kolei plastry antykoncepcyjne i pierścienie dopochwowe omijają układ pokarmowy, są więc idealne dla kobiet, cierpią na rozmaite dolegliwości związane z wątrobą lub jelitami.

       Dlaczego antykoncepcja hormonalna jest tak skuteczna?

       Dostępna współcześnie antykoncepcja hormonalna opiera swoje działanie na estrogenie i progesteronie, które hamują występowanie owulacji. W rezultacie w organizmie kobiety nie jest uwalniana komórka jajowa, a zapłodnienie staje się mało prawdopodobne. Współczynnik Pearla określający ryzyko zapłodnienia pomimo stosowania środków antykoncepcyjnych, szacuje, że ryzyko zajścia w ciążę przy stosowaniu środków hormonalnych wynosi jedynie 99,7%. Środki hormonalne dodatkowo zagęszczają śluz wokół szyjki macicy oraz hamują rozwój błony śluzowej endometrium, co utrudnia zagnieżdżenie się zarodka.

      



Prześlij znajomym:        

Reklamy

Ostatnio na forum

Właśiciel serwisu