W jaki sposób zminimalizować ryzyko choroby nowotworowej?

 

       Według najnowszych badań odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna są wstanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej nawet o połowę. Co bardzo ważne odpowiednie odżywianie się oraz ruch są też kluczowymi elementami terapii pacjentów chorych na raka
       Według lekarzy wiele osób uniknęło ciężkiej choroby tylko dzięki temu, że zmianie uległ ich styl życia. Twierdzenie takie jest oparte na podstawie obserwacji dużej grupy osób. Okazuje się, że pacjenci, którzy ograniczyli spożycie tłuszczów zwierzęcych i przestawili się na konsumpcję warzyw i owoców dużo rzadziej zapadali na choroby nowotworowe.

       Odpowiednia dieta

       Warzywa i owoce są bogatym źródłem antyoksydantów, które zabezpieczają komórki organizmu przed działaniem szkodliwych czynników. Znajdują się w nich również składniki o działaniu przeciwzapalnym. Badacze przekonują, że spożywanie warzyw i owoców nie tylko zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej, ale może nawet doprowadzić do odwrócenia już rozpoczętego procesu nowotworowego.

       Dobrze zbilansowana dieta powinna zawierać co najmniej 400 gramów różnego rodzaju warzyw, jednak warto ich jeść znacznie więcej. Warzyw w diecie nigdy nie jest za dużo. Ważnym elementem diety powinny być też: owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, ryby, produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu, chude mięso, jaja. Unikać natomiast należy spożywania produktów wysoko przetworzonych.

       Aktywność fizyczna

       Drugim ważnym elementem profilaktyki obok odpowiedniej diety jest aktywność fizyczna. Otyłość i nadwaga są czynnikami sprzyjającymi rozwojowi różnego rodzaju schorzeń w tym również choroby nowotworowej. Trudno jednak myśleć o pozbyciu się zbędnych kilogramów bez odpowiedniej ilości ruchu. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat średnia codzienna aktywność człowieka zmniejszyła się o osiemdziesiąt procent, co niekorzystnie wpłynęło na nasze zdrowie.

       Każdy, kto chce być zdrowy powinien jak najwięcej się ruszać. Systematyczne ćwiczenia mają wiele zalet. Między innymi poprawiają działanie układu immunologicznego oraz zmniejszają stany zapalny a przez to zapobiegają wystąpieniu choroby nowotworowej.

       Ćwiczyć można wszędzie, zarówno w profesjonalnej siłowni jak i w domu. Najważniejsze jest by ruszać się jak najwięcej. Każdy powinien wybrać taką formę ćwiczeń, która mu najbardziej odpowiada. Komfort ćwiczeń ma kluczowe znaczenie. Dlatego warto zainwestować w dobrej klasy sprzęt fitness, który sprawi, że wysiłek fizyczny będzie sprawiał nam przyjemność.Prześlij znajomym:        

Reklamy

Ostatnio na forum

Właśiciel serwisu