Czy operacja odstających uszu jest skuteczna?

 

       Na otoplastykę, czyli chirurgiczną korekcję uszu, decydują się ludzie obojga płci. Można ją wykonywać w każdym wieku, lecz najczęściej operację odstających uszu wykonuje się u dzieci. Ten krótki zabieg pozwala pozbyć się owego defektu na zawsze.
Czytaj dalej -> ...



       Odstające uszy stanowią częstą deformację, spotykaną u 2-5% ludzi. Uważany jest za cechę dziedziczną - wykazuje tendencję do występowania rodzinnie. Z odstających uszu się nie wyrasta; co więcej, sądzi się, że 30% dzieci z odstającymi uszami, rodzi się z normalnie wyglądającą małżowiną uszną. Dlatego, chociaż nie wiążą się z tym żadne komplikacje zdrowotne, jak gorszy słuch czy infekcje, problem silnie wpływa na psychikę. Dziecko unika chodzenia do szkoły, pragnąć uciec od przykrych komentarzy ze strony rówieśników, a w związku z tym - ma problemy ze skupieniem uwagi, i osiąga gorsze wyniki w nauce. Ludzie z odstającymi uszami mają też skłonność do nadmiernej samokrytyki, oraz gorszego nastroju. Otoplastyka niemal gwarantuje pozbycie się tych problemów.

       Operacja plastyczna uszu jest często wykonywanym zabiegiem, i znacznie poprawia samoocenę, pozwala się pozbyć kompleksów, a także niesamowicie poprawia zadowolenie z własnego wyglądu - szczególnie u dzieci. Potwierdzają to również publikacje naukowe, ukazujące się w specjalistycznych czasopismach, jak HNO, European archives of oto-rhino-laryngology, oraz International journal of pediatric otorhinolaryngology. Operacja plastyczna uszu po 6 miesiącu życia jest jedyną skuteczną formą korekcji odstających uszu. Kiedy chrząstka ucha jest ostatecznie uformowana, bandażowanie, czy stosowanie innych metod niechirurgicznych nie daje żadnego efektu, jak informuje Journal of Plastic, Reconstructive & Aesthetic Surgery. Jednak z operacją należy się wstrzymać do osiągnięcia pewnego wieku, ponieważ małżowina uszna zwiększa swoją wielkość wraz z wzrostem dziecka. "Ucho rośnie całe życie, ale 80% jego wzrostu dokonuje się w ciągu pierwszych 5 lat życia, zatem można dokonywać operacyjnej korekcji małżowin usznych poczynając od 5-6 roku życia" mówi dr Maciej Kuczyński na stronie swojego Ośrodka Chirurgii Plastycznej. To najlepszy moment na wykonanie zabiegu otoplastyki - zanim dziecko pójdzie do szkoły, może trwale pozbyć się defektu. Poddanie się operacji wzbudza niepotrzebny lęk, szczególnie u rodziców dzieci dotkniętych tą wadą. Jednak większość pacjentów, jak i chirurgów jest zadowolona jej wynikami.

       Ile osób jest zadowolonych z operacji plastycznej uszu?

       Korekta uszu może być wykonywana różnymi technikami, ale dają one podobny poziom zadowolenia wśród operowanych. Jednocześnie z nią można dokonać modyfikacji innych defektów małżowin usznych, i nadać im pożądany wygląd oraz wielkość. W pracy "Otoplasty: anterior scoring technique and results in 500 cases.", aż 94,8% spośród 500 osób ankietowanych było zadowolonych z wyników operacji odstających uszu. Tylko 6 z nich wymagało powtórnej operacji, a bliznowacenie czy zniekształcenie uszu zauważalne były u mniej niż 30 osób. Podobne doświadczenia prezentują chirurdzy z Hospital Ruber International w Madrycie, gdzie bardzo zadowolonych z rezultatów korekcji odstających uszu było 85% pacjentów, a 15% - zadowolonych. Jak zauważają lekarze z Niemiec, pozytywny wpływ operacji na ogólną jakość życia jest najbardziej zauważalny u dzieci poniżej 10 roku życia, bez względu na ich wiek, płeć, a także doświadczenie operatora wykonującego otoplastykę.

       Kto może poddać się operacji uszu?

       Zabieg korekty odstających uszu może być przeprowadzany u każdej osoby, u której proces wzrostu małżowiny usznej jest niemal ukończony - czyli po 5-6 roku życia. Operacja u dorosłych przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym - pacjent może jeszcze w samym dniu zabiegu opuścić klinikę. Dzieci wymagają znieczulenia ogólnego, dlatego powinny pozostać pod obserwacją w szpitalu przez cały dzień. Zabieg trwa około godziny. Po wyjściu ze szpitala nie należy myć głowy przez tydzień, a także unikać wysiłku fizycznego, a także sauny, czy pływania na basenie. Opaska na głowę, noszona jest przez dwa tygodnie stale, a przez kolejne dwa na noc. Po 6 tygodniach, kiedy chrząstka jest zagojona, można wrócić do normalnej aktywności.

       Na otoplastykę, czyli operację plastyczną uszu trzeba wydać około 1800-2500 zł, w przypadku korekcji jednostronnej, a zabieg dotyczący obu uszu kosztuje 4 000 - 6 000 zł. Cena zależy od wielu czynników, w tym rodzaju zastosowanego znieczulenia.

      



Prześlij znajomym:        

Reklamy

Ostatnio na forum

Właśiciel serwisu