Ekspres ciśnieniowy - skarb kawoszy

 

       Każdy miłośnik kawy słyszał na pewno o urządzeniu takim jak ciśnieniowy ekspres do kawy. Pozwalają one na uzyskanie najlepszego aromatu oraz smaku czarnego naparu. Pomimo tego, że możliwości tego typu urządzeń są ogromne, zazwyczaj są stosowane w lokalach lub firmach. Mało kogo stać na dobry ekspres ciśnieniowy na użytek domowy, Sytuacja jednak nieco się zmienia. Ceny spadają, a użytkownicy coraz częściej mogą sobie pozwolić na zakup tego typu urządzenia. Zanim jednak zdecydujesz się na ekspres ciśnieniowy w Twoim domu, musisz dowiedzieć się o nim co nieco. W tym tekście znajdziesz wszystko, co potrzebne.
Jak działa ciśnieniowy ekspres do kawy?

       Wbrew pozorom działanie tego urządzenia nie jest strasznie skomplikowane. Otóż maszyna wyposażona jest w specjalną pompę, która służy do uzyskania oraz utrzymania ciśnienia potrzebnego do zaparzenia kawy. W przypadku ekspresów wysokociśnieniowych pompy są tak mocne, że mogą generować nawet 15 barów! Jeżeli chodzi jednak o urządzenia na użytek domowy, wystarczy mała pompa generująca 3-4 bary.

Co dzieje się po wciśnięciu przycisku robienia kawy?

       Gdy wybierzesz już kawę i uruchomisz proces jej przygotowania, ekspres pobierze potrzebną, do parzenia naparu, wodę. Następnym krokiem jest jej prawie do temperatury wrzenia. Gdy woda jest już odpowiednio ciepła, ekspres przepuszcza ją przez sitko, na które wcześniej nałożyłeś porcję kawy. Gdy wszystko jest gotowe, możesz podstawić kubek i cieszyć się najwyższej jakości kawą przygotowaną w domowym zaciszu.

Jak dbać o ciśnieniowy ekspres do kawy?

       To może sprawić trochę trudności, szczególnie początkującym kawoszom. Najważniejsze jest to, że ekspres do kawy wymaga regularnego odkamieniania i konserwacji przy pomocy przeznaczonych do tego produktów. Najczęstszą przyczyną awarii ekspresów do kawy jest twarda woda. Powoduje ona osadzanie się kamienia w całej instalacji i zapychanie jej. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim korzystać z przefiltrowanej wody, która będzie pozbawiona kamienia, a jeżeli już jakiś się pojawi, to jego drobinki zatrzymają się na filtrach. Odradzamy korzystanie z wody mineralnej, ponieważ zawiera ona zbyt wiele mikroelementów, które również mogą doprowadzić do zatkania ekspresu.

Czy w ekspresie ciśnieniowym może przygotować tylko zwykłą kawę?

       Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Producenci nie zabraniają przygotowywania kaw smakowych, ale my raczej odradzamy tego typu praktyki. W kawach smakowych znajdują się aromaty, przez które ziarenka kawy są tłuste. Gdy zostaną przepuszczone przez instalację, mogą ją zanieczyścić. Lepki osad z ziaren może z kolei zapchać Twój ciśnieniowy ekspres do kawy. Jeżeli więc chcesz napić się czegoś o innym smaku, zainwestuj w ekspres kapsułkowy. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które wolą zwykłą kawę i nie zależy im na różnych odmianach czy aromatach.

Ekspres ciśnieniowy to nic trudnego

       Jak widzisz, ciśnieniowy ekspres do kawy może w pierwszym momencie przyprawiać o zawrót głowy ze względu na dużą ilość czynności, które trzeba przy nim wykonać, ale uwierz, że nie jest to nic trudnego. Wystarczy, że będziesz pamiętać o odpowiedniej higienie urządzenia. Regularne czyszczenie instalacji uchroni Cię przed kosztownymi w naprawie awariami. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o ekspresach ciśnieniowych, wejdź na stronę http://www.delonghi.com/pl-pl. Znajdziesz tam najwyższej jakości ekspresy, dzięki którym codziennie rano będziesz cieszyć się świeżą i pachnącą kawą. Sprawdź i przekonaj się, że to prostsze niż myślisz!

      Prześlij znajomym:        

Reklamy

Ostatnio na forum

Właśiciel serwisu