Noszenie i pielęgnacja soczewek kontaktowych

 

       Soczewki kontaktowe są coraz popularniejszym wyborem wśród osób z wadą wzroku. Nie widać ich na pierwszy rzut oka, co dla wielu z nas ma znaczenie, ale także są po prostu wygodniejsze i lepsze w korekcji naszego widzenia. Noszenie i pielęgnacja soczewek kontaktowych nie należą do trudnych, o ile wcześniej zapoznamy się z instrukcją ich użytkowania, a także będziemy dokładnie wykonywać każdy krok. Czy warto zatem zainwestować w soczewki? Ile to kosztuje? Czy używanie soczewek jest nieprzyjemne, a pielęgnacja trudna?



   

1. Czy używanie soczewek jest nieprzyjemne?

2. Ile kosztują soczewki?

3. Jak dobrać soczewki kontaktowe?

4. Jak dbać o soczewki?

Czy używanie soczewek jest nieprzyjemne?

Część z nas faktycznie może czuć się nieswojo na myśl o tym, że aby założyć i zdjąć soczewki kontaktowe trzeba sobie "pogrzebać przy oku". Z początku może być nam trudno się do tego przyzwyczaić, jednak gdy nabierzemy wprawy w zakładaniu i zdejmowaniu soczewek, a także nauczymy się rozróżniać, kiedy są wywinięte na lewą stronę i trzeba je poprawić przed założeniem, sam proces wkładania i wyjmowania ich z oczu nie będzie już taki straszny. Dodatkowym plusem jest też fakt, że wiele osób wyrazi podziw gdy przyznamy, że umiemy dotknąć palcem powierzchni oka. Więcej na ten temat dowiesz się pod adresem https://twojepierwsze.pl/.

Ile kosztują soczewki?

Roczny zapas soczewek wyniesie nas mniej więcej tyle samo, co dobra para okularów. Koszt nie jest więc wielki, tym bardziej że możemy podzielić go na etapy, zamiast ponosić w całości na raz, jak to ma miejsce w przypadku zakupu tradycyjnych szkieł. Soczewki kontaktowe są również mniejszą trudnością przy zmianie na inną wadę, jeżeli np. nasz wzrok ulegnie pogorszeniu. W takiej sytuacji po prostu kupimy następne pudełko w innym wymiarze dioptrii, zamiast biegać po salonach optycznych i płacić setki, a czasem i tysiące złotych za nowe okulary. Pod tym względem wyróżniają się one dużo większą elastycznością.

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Soczewki dobiera nam lekarz, wcześniej badając nasz wzrok. Jeżeli chcemy zmienić je na inne, również musimy udać się na konsultację z okulistą. Zmiana soczewek we własnym zakresie może skończyć się źle i lepiej po prostu nie próbować tego robić, tym bardziej że koszt konsultacji z lekarzem jest dużo mniejszy, niż leczenia ewentualnych problemów, jakie wynikną ze zmiany bez tejże. Korzystając z soczewek powinniśmy też przynajmniej raz w roku badać swój wzrok, aby w razie potrzeby zmienić gradację używanych przez nas kontaktów.

Jak dbać o soczewki?

Zakładanie i zdejmowanie soczewek wymaga odrobiny wprawy, jednak nabierzemy jej już po kilku dniach korzystania. Jak jednak zadbać o soczewki, gdy są poza naszymi oczami? Wbrew pozorom jest to bardzo proste - wystarczy umieścić je w odpowiednim pojemniczku, zalanym płynem do czyszczenia soczewek. Tego samego produktu używamy także wtedy, gdy czyścimy soczewki ręcznie, nie jest więc to duży dodatkowy koszt. Soczewki kontaktowe nie powinny być pozostawiane luzem, "samopas" - wtedy ulegają zabrudzeniu i musimy je wyrzucić.

Soczewki kontaktowe pod wieloma względami przewyższają okulary. Nie obciążają naszego nosa, nie rzucają się w oczy, dają nam większe i ostrzejsze pole widzenia. Z soczewek produkowanych obecnie może korzystać praktycznie każdy, niezależnie od rodzaju wady wzroku. Dodatkowo soczewki nie są również aż tak drogie, jak by się mogło wydawać, chociaż ich cena zależy oczywiście od rodzaju i ilości, jaką na raz kupujemy. Jeżeli jednak zastanawiamy się nad tym, czy je wybrać, czy może zrobić nowe okulary, zdecydowanie warto spróbować - osoby, które tak zrobiły, w większości już przy nich zostały.

03.12.2018


Prześlij znajomym:        

Reklamy

Ostatnio na forum

Właśiciel serwisu