Jak przygotować się do gastroskopii?

 

       Wielu osobom kojarzy się z niezbyt przyjemnym badaniem. Brak komfortu można jednak zniwelować, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu do badania. Sprawdź nasze wskazówki.



   

Wokół tego badania narosło wiele mitów. Kojarzy się z czymś nieprzyjemnym, wręcz bolesnym. Jeśli u Ciebie zdiagnozowano choroby układu pokarmowego, lekarz zleci Ci na pewno szerszą diagnostykę. Czeka Cię gastroskopia? Warszawa jest jednym z miast, w którym możesz ją wykonać. Jak się do niej przygotować, by uczynić badanie najmniej nieprzyjemnym? Podpowiadamy.

Kiedy wykonać badane?

Uskarżasz się na bóle brzucha? Jesteś jedną z osób, której doskwierają chroniczne problemy ze strony układu pokarmowego? Czas, byś wybrał się do lekarza (internisty lub gastrologa). Lekarz, oprócz podstawowych badań, może zlecić te specjalistyczne, w tym gastroskopię.

W jakim celu wykonuje się gastroskopię? Badanie wykrywa przyczyny schorzeń górnego odcinka układu pokarmowego. Jeśli cierpisz na przewlekłe bóle brzucha, dokucza Ci zgaga czy nadkwasota, a przy tym nudności i wymioty, dobrze jest ją wykonać w poszerzeniu diagnostyki chorób układu pokarmowego.

Na czym polega gastroskopia?

Jeśli i Tobie lekarz zlecił wykonanie tego badania . nie panikuj. Spokojnie podejdź do problemu. Zachowanie spokoju i brak panikowania są niezwykle ważne, aby uczynić gastroskopię jak najmniej niekomfortową.

Niestety, nie da się ukryć, że gastroskopia nie należy do przyjemnych badań i bywa, że jest bolesna. Czy jest na to rada? Najczęściej jednak przed zabiegiem stosuje się środki znieczulające gardło i przełyk. Dlaczego? To właśnie tą drogą wędruje endoskop . miękka, plastikowa rurka, podawana pacjentowi przez ustnik. Co bada? Wyposażony źródło światła sprzęt ma za zadanie dogłębny monitoring odcinka pokarmowego. To właśnie przez tę rurkę lekarz .zagląda. do wnętrza górnego odcinka układu pokarmowego.

Kiedy lekarz może przepisać badanie? Stosuje się ją w badaniu zakażenia Helicobacter pylori oraz przy podejrzeniu guzów i nowotworów. Przydatna jest także w diagnostyce choroby wrzodowej, a także w usuwaniu polipów czy żylaków.

Jak przygotować się do badania?

Zaleca się niespożywanie napojów i jedzenia na minimum osiem godzin przed zabiegiem. To może bowiem prowadzić do cofania się treści pokarmowej, która bywa niebezpieczna dla pacjenta podczas zabiegu. Odradza się także żucie gumy i palenie papierosów. Jeśli pacjent przyjmuje leki na stałe, powinien skonsultować z lekarzem ich dawkowanie przed badaniem.





Prześlij znajomym:        

Reklamy

Ostatnio na forum

Właśiciel serwisu