Pobudzające i zdrowotne właściwości Yerba Mate

 

       Yerba Mate to wysuszone, a następnie zmielone liście i gałązki ostrokrzewu peruwiańskiego. Napar pochodzi z Ameryki Południowej, a na świecie stał się popularny już w XVII wieku za sprawą jezuitów, którzy przywieźli yerbę do Europy, pozyskując ją od indiańskiego plemienia Guarani. Obecnie Yerba Mate nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ze względu na jej szerokie właściwości prozdrowotne i pobudzające.





Prozdrowotne właściwości Yerba Mate

Właściwości Yerba Mate korzystnie wpływające na zdrowie są przedmiotem badań od wielu lat. Niektóre z nich potwierdzone są przez naukowców, inne zostały zaobserwowane i wiemy o nich, dzięki wieloletniemu doświadczeniu picia yerby.
Do korzyści płynących ze spożywania naparu z ostokrzewu peruwiańskiego należą:
- właściwości antyoksydacyjne - przeciwutleniacze występują w yerbie w większym stężeniu niż w herbacie czy czerwonym winie. Szczególnie istotny jest kwas chlorogenowy. Antyoksydanty wykazują działanie antynowotworowe i wspomagają układ immunologiczny;
- stymulacja trawienia - yerba przyspiesza krążenie krwi, a więc ułatwia transport składników odżywczych do komórek;
- właściwości odchudzające - napar z ostrokrzewu hamuje uczucie głodu, dlatego jest dobrym sprzymierzeńcem w walce z nadwagą.

Nie są to wszystkie właściwości prozdrowotne Yerba Mate, więcej dowiesz się z tego obszernego artykułu omawiającego szczegółowo zalety naparu z ostrokrzewu: https://zielonytarg.pl/9-wlasciwosci-yerba-mate-o-ktorych-musisz-wiedziec.html

Pobudzające właściwości Yerba Mate

Yerba Mate znana jest ze swoich właściwości pobudzających. W przeciwieństwie do kawy, zawarta w niej mateina nie wywołuje uczucia niepokoju. Napar z ostrokrzewu wyostrza zmysły oraz umysł, ułatwiając tym samym codzienną aktywność i pracę. Istotne jest także to, że nie wypłukuje z organizmu witamin i minerałów, a wręcz przeciwnie . dostarcza witaminy z grupy B oraz witaminę C i E. Pita regularnie wpływa również na ogólną poprawę samopoczucia psychicznego. W 2002 roku w USA przyznano yerbie patent uznający, że jest ona inhibilatorem oksydazy monoaminowej. Niedobór monoaminooksydazy prowadzi do chorób afektywnych oraz zaburzeń ciśnienia tętniczego.



Prześlij znajomym:        

Reklamy

Ostatnio na forum

Właśiciel serwisu