ZERWANIE ŚCIĘGNA ACHILLESA - JAK ZDIAGNOZOWAĆ?

 

       Ścięgno Achillesa to najsilniejsze ścięgno w naszym organizmie oraz jedno z najczęściej używanych w naszym ciele. Pracuje ono podczas biegania, chodzenia czy skakania. Jednocześnie jest jednym z najczęściej zrywanych ścięgien naszych kończyn dolnych. Ze względu na ogromne obciążenie, jakim jest nasze ciało, ścięgno Achillesa znajduje się pod ciągłym naporem kumulujących się mikrourazów. Ogromny udział w tak dużej powszedniości tego urazu ma także niezwykła popularność amatorskiego sportu, szczególnie biegania.
Czytaj dalej -> ...



       ZERWANIE ŚCIĘGNA ACHILLESA I JEGO PRZYCZYNY

       Ciągłe mikroprzeciążenia, na jakie narażone jest ścięgno Achillesa powodują degenerację włókien kolagenowych, z których jest ono zbudowane. Osłabia to ich strukturę i w efekcie doprowadza do zerwania ścięgna. Do nakładających się mikrouszkodzeń może dochodzić między innymi w wyniku naderwań, patologii tkanek otaczających, podawania sterydów czy chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca. Zerwanie ścięgna Achillesa może nastąpić też drogą bezpośrednią, na przykład przy przecięciu go ostrym narzędziem.

       Zerwanie ścięgna Achillesa potocznie nazywane jest chorobą olimpijską - do największej ilości zerwań tego ścięgna dochodzi podczas uprawiania sportu, zarówno podczas czynności takich jak bieganie czy skakanie, ale także podczas upadków. W sporcie amatorskim do zerwania ścięgna Achillesa dochodzi najczęściej gdy osoby niećwiczące na co dzień rozpoczynają ćwiczenia bez uprzedniej rozgrzewki i rozciągania.

       Do czynników zwiększających ryzyko zerwania ścięgna Achillesa lekarze dodają wiek - zerwania występują najczęściej u osób pomiędzy 30. a 50. rokiem życia, jakość obuwia - zbyt wysokie obcasy oraz niska jakość napiętków sprzyjają degeneracji włokiem kolagenowych, przykurcze mięśni łydki, zmęczenie mięśnia i ścięgna z powodu zbyt intensywnych ćwiczeń. Większe predyspozycje do zerwań ścięgna Achillesa mają też między innymi osoby cierpiące na nadczynność tarczycy, cukrzycę, skazę moczową, miażdżycę czy niewydolność nerek.

       OBJAWY ZERWANIA ŚCIĘGNA ACHILLESA I JEGO DIAGNOZA

       Zerwanie ścięgna Achillesa może być całkowite lub częściowe. Jeżeli podczas uprawiania sportu poczułeś ból przypominający kopnięcie lub uderzenie w ścięgno oraz usłyszałeś nieprzyjemny dźwięk, prawdopodobnie twoje ścięgno Achillesa zostało zerwane całkowicie. W tym wypadku możesz mieć trudność ze zgięciem stopy w stawie skokowo-goleniowym, nie będziesz mógł też stanąć na pięcie. W okolicy kostek pojawią się krwawe wybroczyny, a stopa w miejscu ścięgna spuchnie. Będziesz czuł ból w okolicy pięty i powyżej oraz wzdłuż tylnej części podudzia. Gdy ścięgno Achillesa zostanie zerwane tylko częściowo, podczas chodzenia będziesz czuł stopniowo zwiększający się ból, ale nie pojawią mechaniczne trudności w chodzenie, jak w przypadku zerwania całkowitego.

       Najskuteczniejszy sposób diagnostyki zerwania ścięgna Achillesa to badanie USG. Za jego pomocą można wykryć zarówno rodzaj uszkodzenia - czy jest to zerwanie całkowite czy częściowe, jak i to, czy w ścięgnie tworzy się jakiś stan zapalny. Gdy czujesz narastające lub nagłe ograniczenie ruchomości w obrębie stawu skokowego, też powinieneś poddać się temu badaniu.

       BADANIE USG ŚCIĘGNA ACHILLESA

       Nie musisz specjalnie przygotowywać się do tego badania. W dodatku jest ono całkowicie bezbolesne. Podczas jego trwania lekarz zbada strukturę ścięgna, zarys kostny kości piętowej i przyczepu piętowego ścięgna oraz obecność płynu pod ścięgnem, w kaletce ścięgna oraz w kaletce podskórnej piętowej. W badaniu uwidocznią się wszelkie choroby ścięgna, jego zmiany przeciążeniowe, zapalenie okolicznych kaletek maziowych czy choroby przyczepu ścięgna do kości piętowej.

       Warto pamiętać, że skierowanie na badanie USG ścięgna Achillesa możemy otrzymać tylko od ortopedy. Nasz rodzinny lekarz będzie w stanie przepisać nam tylko maść przeciwbólową i tabletki przeciwzapalne. Z pewnością będzie to niewystarczające gdy ścięgno będzie zerwane całkowicie, nasze chodzenie niemal niemożliwe, a ból nie do wytrzymania. W sytuacji, gdy wizyta u lekarza pierwszego kontaktu nie przyniesie ulgi, a kolejka do ortopedy w przychodni będzie odstraszająco długa, warto skorzystać z możliwości zrobienia takiego badania prywatnie. Dzięki temu natychmiast możemy poznać diagnozę i rozpocząć leczenie.

       Więcej o badaniu USG dowiedzą się Państwo na stronie http://www.gabinetusg.com.pl

      



Prześlij znajomym:        

Reklamy

Ostatnio na forum

Właśiciel serwisu