Ergonomiczne stanowisko pracy biurowej

 

       Stanowisko pracy biurowej musi być zorganizowane zgodnie z przepisami i zasadami ergonomii. Nie wszyscy pracodawcy o tym pamiętają, więc warto przypomnieć kilka zasad, które najczęściej są bagatelizowane.




       Efektywność pracy to pojęcie, które dotyczy także pracy przy komputerze, a ujmując szerzej każdej siedzącej. Praca biurowa to często kilkanaście godzin spędzonych przy biurku, dlatego właściwe zorganizowanie tej pracy jest bardzo istotne. Nieprawidłowe oświetlenie, długotrwały hałas, niewygodne miejsce pracy - wszystko wpływa na zmęczenie organizmu i obniżenie efektywności pracy, a dłuższej perspektywie może powodować schorzenia. Dlatego tak ważna jest organizacja stanowiska pracy zgodnie z zasadami ergonomii.

       W zasadzie to nie tylko pojedyncze stanowisko pracy powinno odpowiadać zasadom ergonomii, ale biuro jako całość. Najlepiej uwzględniać te zasady już na etapie projektowania, aby nie popełnić nieodwracalnych błędów. Punktem wyjścia jest jak najmniejsze obciążenie fizyczne i psychiczne pracowników. Na etapie projektowania pomieszczenia należy brać pod uwagę przeznaczenie biura i wymagana przestrzeń dla jednego pracownika, wentylację, wilgotność i temperaturę (klimatyzację) oraz oświetlenie. Rodzaj użytego oświetlenia, zapewnienie oświetlenia naturalnego ma duże znaczenie dla wzroku. Warto zapewnić regulacje oświetlenia, ponieważ do pracy z komputerem potrzebujemy nieco innego niż dla tradycyjnej pracy biurowej. Wymogi wymienione powyżej są stosunkowo precyzyjnie uregulowane w przepisach, należy je tylko stosować.

       Dwa najważniejsze meble w pracy biurowej to fotel (krzesło) oraz biurko, które powinny umożliwiać zajęcie prawidłowej pozycji ciała w czasie pracy. Zacznijmy od fotela i dwóch najważniejszych elementów, czyli siedziska i oparcia. Wymiary tych elementów muszą zapewniać swobodę ruchów i wygodną pozycję ciała. Ponadto powinny być wyprofilowane zgodnie z wygięciem kręgosłupa i kształtem części udowej nóg. Ludzie maja rożne wymiary ciała, więc siedzisko i oparcie powinny być regulowane. Siedzisko powinno mieć regulowaną głębokość, dla zmniejszenia nacisku na uda oraz wysokość, aby można było ułożyć nogi pod kątem prostym. Jeżeli wyregulujemy siedzisko według tych wskazówek i siądziemy przed biurkiem, to łokcie powinny być na wysokości blatu biurka. Często nie udaje się tego zachować, a biurka z regulacja wysokości blatu spotyka się rzadko. W takim wypadku dostosowuje się wysokość siedziska tak, aby uzyskać właściwe ustawienie łokci, a ułożenie nóg koryguje się podnóżkiem. Oparcie powinno mieć regulowane wychylenie (5° do przodu - 30° do tyłu), regulowany zagłówek oraz regulowaną część podparcia lędźwiowego. Dodajmy do tego regulowane podłokietniki, możliwość obrotu fotela oraz stabilny stelaż jezdny a uzyskamy fotel, który możemy nazwać ergonomicznym (więcej o fotelach www.ergo-fotel.pl/fotele-krzesla-ergonomiczne). Warto jeszcze wspomnieć o obiciach, które umożliwiają przepływ powietrza, a tym samym zapobiegają poceniu się.

       Wygodne, duże biurko to ważny mebel w pracy biurowej, a jedną z bardziej istotnych spraw jest ustawienie monitora. Wysokość i pochylenie współczesnych płaskich monitorów można regulować w szerokim zakresie, ale nadal zajmują miejsce na biurku. Lepsze będą uchwyty na monitory mocowane do blatu biurka, wtedy nawet dwa monitory nie zajmują miejsca.

       Ergonomiczne stanowisko pracy to coś więcej niż tylko biurko i fotel. To dobrze zorganizowana przestrzeń pracy uwzględniającą wiele czynników wpływających na efektywność. Jeszcze raz warto podkreślić konieczność kompleksowego podejścia do tego tematu, zarówno w procesie projektowania nowych biur, jak również korekty (remontu) biur urządzonych wg starszych standardów.

       Artykuł sponsorowany przez serwis Ergo-fotel.pl.

      



Prześlij znajomym:        

Reklamy

Ostatnio na forum

Właśiciel serwisu