Zadbaj o swoje zdrowie intymne w 4 krokach

 

       Zdrowie intymne to bardzo ważna sprawa dla każdej kobiety, dlatego trzeba o nie szczególnie dbać. Co zrobić, aby nie dopuścić do rozwoju infekcji intymnych? Wystarczą 4 proste kroki.
       Jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego na swoje zdrowie intymne należy zwracać szczególną uwagę codziennie, aby uniknąć przykrych i uciążliwych dolegliwości, które mogą się pojawić, jeśli zaniedbamy tą część naszego ciała. Jak prawidłowo dbać o zdrowie intymne? Oto 4 skuteczne sposoby.

       Po pierwsze - zdrowa dieta

       Sposób odżywiania ma bardzo duży wpływ na cały nasz organizm, w tym także na nasze miejsca intymne. Zdrowa i kompleksowa dieta pełna witamin i składników odżywczych to podstawa. Nasz codzienny jadłospis powinien zawierać przede wszystkim warzywa i owoce, nabiał, a także produkty bogate w witaminę C i B oraz kwas mlekowy. Sprzymierzeńcami w walce z infekcjami intymnymi będą wszystkie cytrusy, a także produkty kwaśne, jak kapusta kiszona czy ogórki. Zalecane jest picie dużej ilości wody. Należy unikać przede wszystkim fast foodów, słodyczy i napojów gazowanych.

       Krok drugi - odpowiednia higiena

       Kolejnym krokiem w walce o zdrowie intymne jest właściwa higiena. Aby zapobiegać infekcjom należy pamiętać o myciu okolic intymnych dwa razy dziennie koniecznie w kierunku od przodu do tyłu żeby nie przenosić bakterii z odbytu. Do codziennej higieny intymnej powinno się używaj specjalnych emulsji i żeli, przeznaczonych specjalnie do tego celu, które pomogą zachować naturalne pH okolic intymnych, a w razie potrzeby odbudują ich mikroflorę. Koniecznie należy zrezygnować z mydła, gdyż jego odczyn chemiczny jest zupełnie inny niż odczyn pochwy, przez co może dojść do naruszenia jej bariery ochronnej. Podobnie zresztą jak podczas długich kąpieli, dlatego na co dzień lepszy będzie prysznic, a długie relaksujące kąpiele w wannie lepiej organizować sobie tylko od czasu do czasu. Wycierając miejsca intymne po umyciu należy skorzystać z osobnego ręcznika, a najlepiej papierowej jednorazówki, dzięki temu bakterie nie będą się przenosić.

       Po trzecie - wygodna bielizna z naturalnego materiału

       Jeśli chcemy zapobiec infekcjom intymnym to bardzo ważne jest również to, jaką nosimy na co dzień bieliznę. Trzeba pamiętać, o tym, że nie powinna być ona zbyt obcisła ani wykonana ze sztucznych materiałów. Bardzo dobrze jako materiał sprawdzi się tutaj np. bawełna. Na co dzień lepiej unikać bielizny bardzo wyciętej oraz np. zbyt mocno koronkowej, gdyż wtedy może dojść do podrażnień. Trzeba także uważać, w czym pierzemy nasza bieliznę, używane detergenty powinny być bardzo naturalne i o delikatnym zapachu.

       Krok czwarty - probiotyki ginekologiczne

       Aby jeszcze lepiej zadbać o zdrowie intymne warto profilaktycznie przyjmować specjalne probiotyki ginekologiczne, jak np. invag, które zadbają o właściwą mikroflorę pochwy i będą chronić ją przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, a w razie potrzeby szybko załagodzą stan zapalny i zatrzymają rozwój infekcji. Przyjmowanie probiotyków jest szczególnie ważne w sytuacjach zwiększonego narażenia na różne infekcje, jak przyjmowanie antybiotyków, antykoncepcji, wzmożony stres, aktywny tryb życia, czy takie stany jak ciąża, połóg czy menopauza.

       Codzienne dbanie o zdrowie intymne jest niezwykle istotne. Przestrzegając powyższych zasad znacznie zminimalizujesz ryzyko infekcji i poczujesz się pewnie i komfortowo. Pamiętaj jednak, że jeśli tylko zaobserwujesz u siebie, których z objawów infekcji, jak świąd, pieczenie, zaczerwienienie czy upławy powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa. Należy działać szybko, gdyż infekcji intymnych nie wolno lekceważyć.

      Prześlij znajomym:        

Reklamy

Ostatnio na forum

Właśiciel serwisu