Antybiotyki a leki przeciwwirusowe

 

       Według statystyk najpopularniejszymi lekami przepisywanymi przez lekarzy podczas infekcji (szczególnie u małych dzieci) są antybiotyki, ponieważ panuje powszechne przekonanie, że tylko antybiotyk może skutecznie poradzić sobie w walce z chorobą. Lekarze alarmują, podkreślając, że często to rodzice wymuszają na nich przepisywanie antybiotyków, uparcie twierdząc, że to jedyny sposób na wyzdrowienie dziecka. Specjaliści informują, że zdecydowana większość infekcji to zakażenia wirusowe (ponad 80% przypadków), podczas których stosowanie antybiotyku jest bezzasadne.




       Antybiotyki

       Antybiotyki są substancjami wytwarzanymi przez organizmy żywe, zazwyczaj przez niektóry bakterie i grzyby, a ich głównym zadaniem jest niszczenie bakterii obecnych w organizmie człowieka. Najbardziej znanym, a zarazem pierwszym wytworzonym przez człowieka, antybiotykiem jest penicylina, która pierwotnie została stworzona przy użyciu pleśni. Sukces naukowców przyczynił się do popularyzacji antybiotykoterapii. Antybiotyki bardzo dobrze sprawdzają się więc w przypadku leczenia infekcji o podłożu bakteryjnym, jednak ich ogromną wadą jest to, że nie rozróżniają szkodliwych drobnoustrojów od tych dobrych, przez co niszczą naturalną florę bakteryjną organizmu oraz osłabiają układ immunologiczny człowieka. Nie należy więc nadużywać antybiotykoterapii, ponieważ w dłuższej perspektywie może być szkodliwa dla zdrowia i może doprowadzić do kolejnych zakażeń bakteryjnych, wirusowych, a także grzybiczych.

       Leki przeciwwirusowe

       Leki przeciwwirusowe, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie zwalczać wirusy i chronić organizm przed ich szkodliwym działaniem. Na rynku farmaceutycznym są dostępne zarówno te bez recepty, jak i te, które wymagają polecenia lekarza. Leki przeciwwirusowe (zobacz: http://www.hartujmisie.pl/porady/zdrowie/stosowanie-antybiotykow-leki-przeciwwirusowe) są podawane, m.in. podczas przewlekłego przeziębienia, grypy, ospy wietrznej i półpaśca, opryszczki i innych chorób wywołanych przez wirusowe. Mimo że są dostępne bez recepty, nie warto stosować ich bez wyraźnego polecenia lekarza, ponieważ, podobnie jak antybiotyki, mogą siać spustoszenie w organizmie. Złe stosowanie leków przeciwwirusowych może doprowadzić do uodpornienia się organizmu na ich działanie, a co za tym idzie będą nieskuteczne wtedy, kiedy będą naprawdę potrzebne.

       Nierzadko infekcje wirusowe sprzyjają powstawaniu zakażeń bakteryjnych, dlatego że działanie wirusów osłabia organizm i ułatwia bakteriom wnikanie do niego. Trzeba jednak pamiętać, że dzieci z prawidłową odpornością nie powinny zachorować na infekcję bakterię na początku choroby wirusowej, dlatego stosowanie antybiotyków w tym czasie jest bezzasadne i wręcz szkodliwe, ponieważ antybiotyki niszczą florę bakteryjną organizmu i sprawiają, że układ immunologiczny staje się bardziej podatny na ataki drobnoustrojów. Jeśli nasze dziecko choruje, zaufajmy więc specjaliście i nie przekonujmy go, że tylko antybiotyk może wyleczyć malucha.

      



Prześlij znajomym:        

Reklamy

Ostatnio na forum

Właśiciel serwisu