Hala targowa - przodek supermarketu.

 

       Dziś śmiało można powiedzieć, że sklepy wielkopowierzchniowe zdominowały rynek zakupowy w naszym kraju. Zanim jednak zaczęły powstawać mniejsze i większe galerie handlowe, dość popularne były tzw. hale targowe.



       Obecnie od strony technicznej budowa dużych obiektów handlowo - usługowych jest prostsza niż kiedyś. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest budowa hal stalowych. Głównymi ich zaletami jest przede wszystkim szybkość realizacji takiej inwestycji oraz bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Hale stalowe idealnie nadają się też jako obiekty magazynowe produkcyjne i wystawiennicze. Niezależnie od tego jakiego typu inwestycje budowlane chcemy przeprowadzić, zawsze wiąże się to z określonymi formalnościami administracyjnymi, które na terenie Olsztyna i okolic pomaga załatwić adwokat olsztyn.

       Budowa hal targowych w Polsce datuje się na dziewiętnasty wiek ubiegłego stulecia. To ze względów higienicznych (wzrosła wiedza medyczna i mikrobiologiczna) zaczęto nimi zastępować targowiska na świeżym powietrzu. Miało to znaczący wpływ na jakość handlu, gdyż hale targowe wyposażano w chłodnie, bieżącą wodę i kanalizację, dzięki czemu sprzedawano świeżą żywność.

       Stare hale targowe były i są w dalszym ciągu ważnymi ośrodkami życia miejskiego. Mają specyficzną atmosferę, której brak w nowoczesnych hipermarketach. Wśród kilku zachowanych hal w Polsce są perełki. Niewątpliwie należą do nich dwie bliźniacze Hale Mirowskie w Warszawie wybudowane w latach 1889 - 1902. To od lat polecane przez warszawiaków miejsce robienia zakupów. Następna warszawska hala to Koszyki, powstała w latach 1906 - 1908. Rzeźby stworzył J.Z. Otto. Przez długie lata zamknięta, doczekała się remontu. Co ważne, architekci postarali się o zachowanie historycznych elementów konstrukcji. Przez ponad sto lat kupowano tu świeży towar. Klimatu dodawały rzeźby. Z czasem podupadła i pod koniec XX w. pozostała tylko księgarnia taniej książki, w której czytelnicy polowali na okazje. Uznaniem wśród wielbicieli staroci i scenografów szukających rekwizytów do filmów historycznych cieszy się hala targowa w Krakowie powstała w dwudziestoleciu międzywojennym. Oprócz stosów tandety można tu znaleźć stare książki, pamiątki sprzed wojny i okupacji, porcelanę, gazety i płyty winylowe. Halę targową we Wrocławiu postawiono w latach 1906 - 1908 na miejscu dawnego Arsenału Piaskowego i jest jedną z bardziej urokliwych hal w Polsce. To zabytek sztuki inżynierskiej i stylu secesyjnego (portale główne, balustrady, schody, kraty). Halę targową w Gdańsku zbudowano w latach 1894 - 1896 w miejscu zniszczonego klasztoru dominikańskiego. W trakcie jej remontu odkryto zabytki archeologiczne - pozostałości wczesnośredniowiecznej osady handlowej i pieca wapienniczego, fundamenty kościoła romańskiego i wczesnośredniowieczne cmentarzysko - można to obejrzeć w skansenie w podziemiach hali. Hala targowa w Bydgoszczy powstała w latach 1904 - 1905. Ten neogotycki zabytek czeka na generalny remont.



Prześlij znajomym:        

Reklamy

Ostatnio na forum

Właśiciel serwisu