Praca a zdrowie

 

       Duża część naszego życia upływa nam w pracy. To w jaki sposób będziemy dbać zarówno o siebie samych jak i otoczenie jakie nas otacza w dużej mierze wpływa na nasze zdrowie. Zarówno pracodawca jak i pracownik są zobowiązani do przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Od odpowiednich warunków w jakich będziemy pracować będzie zależało czy w przyszłości dadzą o sobie znać choroby zawodowe.

Czytaj dalej -> ...       Przepisy BHP określają standardy i zasady jakimi powinien kierować się i pracownik i pracodawca w miejscu pracy. Pracodawca zobowiązany jest zapewnic pracownikom takie warunki pracy aby zapewnić mu bezpieczeństwo i odpowiednie warunki jej wykonywania. Jednocześnie pracodawca musi wysłac pracowników na odpowiednie szkolenia BHP aby Ci znali zasady do jakich muszą sami się stosować aby ich praca przebiegała w sposób bezpieczny. Brak przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa niezależnie od charaktery wykonywanej pracy może prowadzić do przykrych konsekwencji.

       Praca biurowa bardzo często prowadzi do schorzeń kręgosłupa, nasilających się bóli pleców, obrzęków nóg. Spowodowane jest to nieodpowiednim przystosowaniem sprzętu biurowego do długotrwałej pozycji siedzącej. Ważnym jest również aby pomieszczenia w których przebywa się długi czas były odpowiednio duże, odpowiednio oświetlone, wietrzone. Jeśli jest taka potrzeba pracownik powinien mieć zapewniony dostęp do odzieży ochronnej, środki chemiczne powinny być właściwie zabezpieczone. Odpowiednia wilgotność i temperatura w pomieszczeniu - te wszystkie czynniki mają duży wpływ na ogólny stan naszego zdrowia.

       Bardzo ważnym jest również odpowiedni wypoczynek pracownika. Okres urlopowy powinien być wykorzystany w całości. Wpływa to korzystnie na regenerację organizmu i nabranie odpowiedniej energii do dalszej pracy.

       Pracodawca ma obowiązek zapewnić kazdemu pracownikowi odpowiednie warunki pracy. Należy jednak pamiętać, że sami też musimy zatroszczyć się o przestrzeganie odpowiednich przepisów. Wtedy nasza praca będzie przyjemna i bezpieczna dla naszego zdrowia.

zdjęcie ze strony sxc.huPrześlij znajomym:        

Reklamy

Ostatnio na forum

Redakcja